مجله سلامت

اخبار و دانستنیهای حوزه سلامتطب سوزنی و فواید آن

طب سوزنی و فواید آن

در واقع 《چی》یا همان انرژی در در درون و داخل این کانال ها در جریان است و کار اصلی این کانال ها در واقع انتقال و حرکت انرژی در داخل بدن است که از این طریق به تمامی ارگان ها و اعضای بدن و سطوح مختلف بدن راه پیدا می‌کند. تعداد کانالهای اصلی ۲۱عدد است که ۶عددآن به دست ها و ۶عدد به پا ها میروند. همچنین ۸کانال دیگر نیز شناسایی شده است و حال آنکه تمامی این کانال های اصلی توسط تعداد زیادی از کانال های فرعی به هم اتصال پیدا می کنند که از جزئیات آن به خاطر تخصصی و خارج از حوصله بودن خود داری میشود. بر اساس طب چینی عناصر اصلی برای فعالیت بدن از سه بخش تشکیل شده است :
۱   چی که همان انرژی است
۲    خون
۳      مایعات بدن

بر این اساس ماده اصلی   چی    میباشد که تولید خون و مایعات بدن را نیز کنترل می کند. ولی    چی   یا همان انرژی به صورت فیزیکی قابل دیدن نبوده اما خون و مایعات بدن دیده می شوند  .
مردم چین به 《چی》یا انرژی معتقد بوده و آن را عنصر حیاتی بدن می دانند و معتقدند که پایان زندگی مساوی با پایان یا نبود 《چی》یا همان انرژی در بدنمی باشد.
تمامی فعالیت های بدن  ،وجود حس ،عملکرد ارگانها، پدیده ها، و سایر فعالیتهای بدن همگی به فعالیت این ماده بستگی دارد.
قسمتی از این   چی  به صورت ژنتیکی به وجود آمده و قسمت دیگری از آن تحت تاثیر محیط تغییر می کند. در واقع همان قسمت محیطی است که از آن میتوان در درمان بیماری ها استفاده کرد.
به صورت خلاصه وجود   چی  یا همان انرژی، حرکت آن، فعالیت آن، تجمع آن، افزایش یا کاهش آن همگی عواملی هستند که بر روی قسمتی از بدن، یاعضوی از بدن تاثیر گذاشته و در نتیجه بدن از تنظیم ذاتی خود خارج شده و در نتیجه بیماری و یا ناخوشی ایجاد می‌شود .

بر طبق نظریه سنتی چینی، طب سوزنی روشی است که توسط آن، جریان انرژی یا نیروی زندگی که به qi یا Chi معروف است، در بدن به توازن می رسد.
طب سوزنی کانال ها و مجراهای عبور انرژی را تنظیم می کند که منجر به تعادل انرژی در بدن می شود.

 
 پزشکان غربی، طب سوزنی را روشی مفید و موثر برای تحریک اعصاب و بافت های همبند می دانند. پزشکان غربی معتقدند که این تحریکات، باعث افزایش مسکن های طبیعی بدن و بهتر شدن جریان خون می شود.
 
طب سوزنی برای چه بیماری هایی موثر است؟
تاثیرگذاری طب سوزنی برای دردها و بیماری های زیر بیشتر است:
 -  تهوع ناشی از شیمی درمانی
- سردرد
-  فیبرومیالژی(درد مزمن عضلات)
- درد زایمان
- دردکمر
-  قاعدگی دردناک
- میگرن
- آرتروز
- درددندان
- بیماری آرنج تنیس بازان
 
قبل از انجام طب سوزنی چه باید بدانید؟
روش ها و متدهای هرکس در انجام طب سوزنی منحصر به فرد است. معمولاً ترکیبی از روش های شرقی و غربی در انجام طب سوزنی موثر است.
مواردی هستند که لازم است قبل از انجام طب سوزنی آنها را بدانید.
_ باید به پزشک اعتماد داشته باشید.
_ از داشتن گواهینامه پزشک جهت انجام طب سوزنی، اطمینان حاصل کنید. ممکن است افرادی هم با وجود عدم تخصص پزشکی، گواهی معتبری جهت انجام طب سوزنی داشته باشند.
_ از پزشک درباره زمان درمان، میزان درد و هزینه انجام آن سوال کنید.
_ بپرسید که آیا هزینه های این درمان تحت پوشش بیمه شما قرار دارد؟ از این نکته نیز آگاهی حاصل کنید.
_ ترسی از سئوال کردن در خصوص این روش درمانی از پزشک مربوطه نداشته باشید. ممکن است او در خصوص میزان تاثیر طب سوزنی بر شما و بیماری تان بگوید. بهتر است قبل از انجام آن، این موارد را بدانید.


زمان کافی برای درمان چقدر است؟
روش ها و متدهای هر کس در انجام طب سوزنی منحصر به فرد است. معمولاً ترکیبی از روش های شرقی و غربی در انجام طب سوزنی موثر است.
تعیین نوع درمان برای شما نیاز به بررسی پزشک دارد. وی ممکن است سوالات زیادی در خصوص نشانه ها و شیوه زندگی شما بپرسد.
سوالات و معایناتی از این قبیل:
_ چه بخش هایی از بدن شما دچار درد است؟
_ بررسی شکل، پوشش و رنگ زبان شما
_ بررسی رنگ صورت و چهره
_ قدرت، تعدا و کیفیت نبض شما
این ارزیابی ممکن است تا یک ساعت به طول بیانجامد. البته در قرارهای بعدی این زمان ممکن است به نیم ساعت کاهش یابد.

معمولاً درمان بین 6 تا 12 جلسه انجام می شود که ممکن است چند ماه به طول بیانجامد. پس از درمان نیز تا یک سال، جلساتی برای مراقبت و بررسی تاثیرات درمان، توصیه می شود.

در طب سوزنی، سوزن ها ممکن است در تمام نقاط بدن وارد شوند. گاهی حتی در نقاطی بسیار دورتر از نقاط درد، سوزن زده می شود. این امکان وجود دارد که به خاطر سوزن زدن در بخش های مختلف، لازم باشد اغلب لباس های خود را در آورید. پس از آن بر روی تختی دراز می کشید و سپس وارد کردن سوزن ها به پوست شروع می شود.
 


وارد کردن سوزن :
سوزن های طب سوزنی بسیار باریک هستند و پس از وارد شدن به پوست، درد زیادی ایجاد نمی کنند. در هر جلسه از درمان، معمولاً بین 5 تا 20 سوزن وارد بدن می شود.
 

دستکاری سوزن ها :
ممکن است برخی اوقات، پزشک نسبت به حرکت و یا چرخاندن سوزن ها اقدام کند. همچنین این امکان وجود دارد که سوزن های وارد شده گرم شوند و یا پالس خفیفی از الکتریسیته بر روی آنها اعمال شود.
 


برداشتن سوزن ها :
معمولاً در حالی که شما دراز کشیده اید و مشغول استراحت هستید، سوزن ها برای 15 تا 30 دقیقه در محل وارد شده باقی می مانند. در این زمان معمولاً شما ناراحتی و دردی را به خاطر وجود سوزن ها احساس نمی کنید. پس از آن سوزن ها ممکن است برداشته شوند و یا سوزن های دیگری در سایر نقاط بدن وارد شوند.
در این صورت دقت کنید که از یک سوزن برای دو بار استفاده نشود، چرا که ممکن است منجر به ایجاد عفونت شود.
 


مرحله آخر
پس از اتمام کار، برخی از افراد احساس آرامش می کنند. عده ای نیز ممکن است انرژی بیشتری در خود احساس کنند. البته همه به یک میزان نسبت به طب سوزنی واکنش نشان نمی دهند.
در صورتی که پس از چند هفته از شروع درمان، احساس بهبود و کاهش درد داشتید، می توان گفت که طب سوزنی برایتان موثر بوده است.

 

نتیجه
اثرات طب سوزنی در افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد. اما بسیاری از مردم از آن به عنوان یک عامل موثر و مثبت یاد می کنند.
به هر حال، مطالعات مختلف نشان داده اند که طب سوزنی تاثیرات مطلوبی دارد. همچنین این درمان برای افرادی که صبر بیشتری برای دریافت جواب دارند، جواب بهتری می دهد.
از آنجا که عوارض جانبی طب سوزنی بسیار کم است، امتحان کردن آن به شما توصیه می شود.
چنانچه دچار درد یا بیماری هایی هستید، شاید بد نباشد این روش را هم برای تسکین دردها و آرامش بیشتر خود امتحان کنید.

 


    به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
تلگرام فیش بوک اینستاگرام لینکداین تویتر

    برچسب ها


    دیدگاه شماثبت دیدگاه


فروشگاه و تعمیرگاه کولر اتومبل خلیل
فروشگاه اینترنتی چارقد و روسری و پوشاک زنانه