مجله سلامت

اخبار و دانستنیهای حوزه سلامتکراتینه کردن مو با مواد طبیعی

کراتینه کردن مو با مواد طبیعی

کراتین چیست ؟
کراتین در واقع پروتئین اصلی موجود در مو، دندان و ناخنهاست و باعث صاف شدن و درخشندگی موها می گردد.
در افرادیکه موهای فر یا وز دارند، این پروتئین به میزان کافی جهت نرم کردن ساختمان مو وجود ندارد. کراتینه کردن مو عمدتا با جایگزین کردن محتوای کراتین مو عمل می کند
.
عملکرد کراتین چیست ؟
پس از استفاده از کراتین بر روی موها ،با استفاده از یک وسیله حرارتی ،آن را محکم و تثبیت می کنند.اینکار تقریبا ۹۰ دقیقه یا کمی بیشتر طول می کشد که البته این زمان بستگی به حجم و اندازه موها دارد.
کراتین موجود در سالن های حرفه ای و معتبر، حاوی کراتین با مواد نرم کننده و حتی درمان کننده مو می باشد.

مزایای کراتینه کردن
صرفه جویی در وقت
یک آرایشگر و محقق در زمینه موادآرایشی و بخصوص کراتین مو ،ادعا می کند که اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که اغلب ،موهای خود را صاف می کنید ،یک محصول کراتین خوب و البته تایید شده ،زمان خشک کردن و آرایش موها شما را بین ۴۰ تا ۶۰ درصد کاهش خواهد داد که این زمان بسیار قابل توجه ای است !
خداحافظ موهای وز
روشهای طبیعی زیادی برای از بین بردن وز موها وجود دارد . اما کراتین یکی از روشهایی است که در سالن های آرایش برای فرد انجام می شود.
کسانی که وز موها را تجربه کرده اند ،پس از کراتینه کردن موها ،گاهی فراموش می کنند که قبلا تا چه حد از این موضوع نگران بوده و استرس داشتند .اینکه حالا با خیالی آسوده ،در هوای بارانی و حتی در جاهایی که رطوبت هوا زیاد است ،قدم میزنند ،بدون اینکه دلواپس تغییر حالت و وز شدن انها باشند ،بسیار عالیست!
نکته مهم:
بعد از کراتینه کردن موها ،چند روز صبر کنید
۳-۴ روز پس از کراتینه کردن موها ،نباید موها را بشویید ،چرا که اینکار ،زمانی را برای تاثیر گذاری خود نیاز دارد.
حفظ و نگهداری  کراتین موها
بعد از رعایت زمان  ۴-۳ روزه پس از کراتینه کردن موها ،بهتر است از شامپو بدون سولفات سدیم استفاده کنید تا نتیجه کار شما را خراب نکند و کراتین موها حفظ شود.
زمان ماندگاری
اگر کراتین کردن موها ،توسط فردی متخصص وبه خوبی انجام شود ،انتظار می رود مدت زمان ۲ تا ۲ سال و نیم روی موها ماندگاری داشته باشد.
به یاد داشته باشید اگر مواد کراتین کاملا تایید شده باشد ،به موهای شما آسیبی وارد نخواهد کرد ،بلکه استفاده از دستگاه حرارتی با حرارت بسیار بالا است که به موهایتان آسیب می زند !
برخی افراد غیر متخصص در این زمینه ،ممکن است از حرارت بسیار داغ برای اینکار استفاده کنند که پیامد آن ،از هم گسیختگی و جدا شدن تارهای مو از هم ، و سوزاندن  آن می باشد.
در ضمن فراموش نکنید که قبل از کراتینه کردن موها ،حتما با یک پزشک متخصص پوست و مو ،در مورد وضعیت فعلی پوست سر و موهای خود ،مشورت کنید تا هیچ مشکلی در این خصوص نداشته باشید.

فاکتور فورمالدئید (ترکیب گازی  بسیار قوی )
احتمالا در مورد فورمالدئید ،در سالن های آرایش ،چیزهایی شنیده اید !
این ماده میتواند بخصوص برای  سلامتی افرادی که دائما با آن کار می کنند،خطر ساز باشد و بزرگترین نگرانی در مورد محصولات کراتینی ،وجود این ماده و استفاده زیاد آن توسط کسانی است که با آن سر و کار دارند،نه کسانی که فقط یکبار موهای خود را کراتین می کنند.

 
میزان وجود فورمالدئید در کراتین چقدر است ؟
این مقدار متفاوت است.FDA و انجمن سلامت و ایمنی کار OSHA ،تحقیقاتی را در این زمینه انجام می دهند.سایت FDA پیشنهاد می  ند که در سالنی که کار کراتین را انجام می دهید ،قبل از انجام کار ،از افراد حرفه ای در آرایشگاه در این مورد سوال کنید که آیا ازمیزان مواد مربوط به فورمالدئید موجود در کراتین یا هر گونه مواد مضری که باید از آنها پرهیز کنید ، اطلاعی دارند یا خیر !
در صورتیکه پاسخ قانع کننده ای دریافت نکردید و یا موهای شما پس از کراتینه کردن دچار آسیب شد ،حتما این موضوع را گزارش دهید.
البته اکثر شرکت هایی که کراتین تولید می کنند ،سعی دارند میزان ایمنی از این مواد را در محصولات خود رعایت کنند .اما مشکل، بیشتر زمانی بروز می کند که بسیاری از آرایشگران ،این مواد را با خود ،که اطلاع چندانی از اجزاء تشکیل دهنده آن ندارند ،ترکیب کرده و متاسفانه سلامت افراد را به مخاطره می اندازند.بنابراین تحقیق در این زمینه کاملا ضروری است.

مهمترین عوارض کراتینه کردن مو عبارتند از:

- خطر سرطان:
فرمالدئید، یک ماده سرطانزاست که تقریبا در اغلب محصولات کراتینه مو یافت می شود. حتی نوع مشهور کراتین مو به نام نوع برزیلی حاوی فرمالدئید است. اگر چه بیشتر سالنهای زیبایی از ماسکهای مو برای پاک کردن فرمالدئید استفاده می کنند ولی هیچ روشی وجود ندارد که از جذب مقدار بسیار کم فرمالدئید از سطح پوست پیشگیری کند و فرمالدئید خاصیت بالقوه شدیدی برای بروز کانسر دارد. اگر چه تعداد کمی از محصولات کراتینه مو که فاقد فرمالدئید هستند وجود دارند ولی این مواد نتایج دلخواه را ندارند چرا که قدرت صاف کنندگی موها به دلیل وجود فرمالدئید است.
 
- ریزش مو:
مشکل بزرگ دیگر هنگام کراتینه کردن مو ،ریزش مو در تعدادی از مصرف کنندگان این روش است. دیده شده که موها پس از اولین شستشو از ریشه شروع به ریزش می کنند حتی اگر از محصولات مراقبت مو که در سالنها توصیه می شود، استفاده کنند.
بعلاوه غیر از ریزش مو، نازک شدن مو هم طی چند هفته پس از کراتینه مو دیده شده است. در این شرایط مراجعه به پزشک متخصص برای بررسی علت ریزش مو ضروری است و ممکن است نیاز به مصرف داروهای ضد ریزش مو باشد.
 
- تخریب ساختمان مو:
ممکن است موها بلافاصله پس از کراتینه کردن، براق و درخشنده شوند ولی این اتفاق دوام زیادی ندارد و 3-2 هفته پس از کراتینه کردن، قوام و بافت مو تغییر خواهد کرد. موها خشک و شکننده می شوند ولی فرم فر یا وز مو تغییر کرده و صاف شده است و بنابراین ممکن است توقعی که شما از کراتینه کردن مو و صاف شدن مو در نظر داشتید پس از 2 یا 3 بار شستن تامین نشود.
 
- واکنشهای حساسیتی:
مثل سایر مواردیکه برای مو انجام می شود، کراتینه کردن مو نیز با بروز واکنشهای آلرژیک در تعدادی از افراد همراه بوده است. این علائم شامل خارش و دانه های قرمز رنگ است که علائم معمول آلرژی محسوب می شوند باید توجه داشته باشید اگر زمینه آلرژی دارید، در انتخاب این روش کمی تامل کنید.
عوارض جانبی ناشی از کراتینه کردن مو غالبا شدید است. شما ممکن است از فرم فریا وز موهای خود خسته شده باشید ولی باید دقت کنید که کراتینه کردن مو و به دنبال آن صاف شدن مو معمولا بیشتر از 2 ماه دوام نمی آورد.
روش کراتینه کردن مو در منزل با مواد طبیعی
 یک قاشق غذاخوری پر مایونز یا نصف استکان شیر پرچرب، یک عدد موز، دو قاشق غذاخوری عسل، یک عدد زرده ی تخم مرغ و یک قاشق روغن نارگیل موادو توی مخلوط کن بریزید و اونقدر هم به خوره که یک مخلوط یک دست و نرم و شل به دست به یاد
 بیست دقیقه قبل از حموم روی موهاتون به مونه و بعد با شامپو بشورید. فوق العاده برای موهای خشک و آسیب دیده و موخوره مفید هست (دو الی سه بار در هفته).
  در افرادیکه موهای فر یا وز دارند، این پروتئین به میزان کافی جهت نرم کردن ساختمان مو وجود ندارد. کراتینه کردن مو  عمدتاً با جایگزین کردن محتوای کراتین مو عمل می کند.


    به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
تلگرام فیش بوک اینستاگرام لینکداین تویتر

    برچسب ها


    دیدگاه شماثبت دیدگاه


فروشگاه و تعمیرگاه کولر اتومبل خلیل
فروشگاه اینترنتی چارقد و روسری و پوشاک زنانه