مجله سلامت

اخبار و دانستنیهای حوزه سلامتنشانه های نارسایی حاد کبد

نشانه های نارسایی حاد کبد

نارسایی کبد چیست؟
کبد دومین اندام بزرگ بدن است و عملکردهای متعدد و متفاوتی را در بدن بر عهده دارد. کبد، بر روی هر آنچه که می‌خورید و می‌نوشید فعل و انفعالاتی انجام می‌دهد. کبد غذاها و نوشیدنی‌ها را به انرژی و مواد مغذی مورد نیاز بدن تبدیل می‌کند. مواد مضر مانند الکل را فیلتر کرده، از بدن دفع می‌کند و مسٔولیت دفاع از بدن در برابر عفونت‌ها را بر عهده دارد.
هنگامی که کبد آسیب ببیند یا تخریب شود، احتمالا فرد متحمل نارسایی یا مشکلات کبدی می‌شود. ویروس‌ها و مواد شیمیایی مضر می‌توانند به کبد آسیب برسانند. چنانچه فرد متحمل آسیب‌های کبدی شود، به مرور عملکرد صحیح کبد از کار می‌افتد.
نارسایی کبد یک بیماری واقعا جدیست و باید فورا درمان شود.
انواع نارسایی کبد
نارسایی کبد بر دو قسم است، یا حاد و یا مزمن.
نارسایی حاد کبد
صدمات ناشی از نارسایی حاد کبد سریع پیشرفت می‌کند و عملکرد کبد ظرف یک هفته و گاهی چند روز مختل می‌شود. نارسایی حاد کبد معمولا یک دفعه و بدون هیچ‌گونه علائم یا عارضه‌ی قبلی بروز می‌کند. علل شایع نارسایی حاد کبد اغلب قارچ یا مصرف بیش از حد داروهایی از قبیل استامینوفن  است.
نارسایی مزمن کبد
نارسایی مزمن کبد با سرعت کمتری پیشرفت می‌کند. بروز علائم اولیه گاهی ماه‌ها و سال‌ها به طول می‌انجامد. نارسایی مزمن کبد اغلب ناشی از تخریب بافت‌های کبد است که بر اثر مصرف طولانی مدت الکل به وجود می‌آید. آسیب بافت‌های کبد بر اثر مصرف الکل، بافت‌های سالم را از بین برده و بافت‌ها را زخمی می‌کند.

تخریب بافت کبد
در نارسایی مزمن، کبد ملتهب می‌شود. همین التهاب به مرور موجب بروز زخم‌هایی در بافت کبد می‌گردد. مادامی که به مرور بافت‌های سالم از بین رفته و بافت‌های زخمی جایگزین آن می‌گردند، فرایند از بین رفتن کبد آغاز می‌شود.
نارسایی حاد کبدی شرایطی‌است که طی آن کبد به‌سرعت و طی مدت کوتاهی – چند روز تا چند هفته – عملکرد خود را از دست می‌دهد. این بیماری معمولاً در افرادی که قبلاً سابقه‌ی بیماری‌های کبدی را نداشته‌اند، رخ می‌دهد. نارسایی حاد کبدی نسبت به نارسایی مزمن کبدی (که بسیار کندتر پیشرفت می‌کند) شیوع کم‌تری دارد.
بسته به علت ایجاد نارسایی حاد کبدی، این بیماری می‌تواند با درمان‌های مختلف بهبود یابد اما در اکثر مواقع تنها راه درمان، پیوند کبدی می‌باشد.
علائم و نشانه‌ها
علائم و نشانه‌های نارسایی حاد کبدی شامل موارد زیر می‌باشد:
 • زرد شدن پوست و کره‌ی چشم (یرقان)
 • درد در قسمت راست و فوقانی شکم
 • تورم در ناحیه‌ی شکم
 • تهوع
 • استفراغ
 • احساس ناخوشی عمومی
 • پریشانی و دست پاچگی
 • خواب آلودگی
چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟
نارسایی حاد کبدی می‌تواند در یک فردی که از جهات دیگر سالم است ، به سرعت پیشرفت کند، و زندگی وی را تهدید کند.
اگر فردی به طور ناگهانی دچار زردی پوست و کره‌ی چشم شده باشد و یا در ناحیه شکم خود احساس درد کند و یا هر تغییر غیرمعمول در حالات روحی، شخصی و رفتاری او ایجاد شده‌است، باید سریعاً تحت بررسی پزشکی قرار بگیرد.

دلایل و عوامل ایجاد کننده
نارسایی حاد کبدی هنگامی رخ می‌دهد که سلول های کبد به طور عمده آسیب دیده و تخریب شوند و عملکرد خود را از دست بدهند.

دلایل بالقوه‌ی بیماری عبارتند از:
 • مصرف بیش از حد استامینوفن (overdose): مصرف بیش از حد دارو‌ی استامینوفن یکی از شایع‌ترین دلایل ابتلا به نارسایی حاد کبدی در ایالات متحده است. نارسایی حاد کبدی می‌تواند متعاقب یکبار مصرف مقادیر بسیار زیاد استامینوفن در یک وعده یا پس از مصرف دوز‌های بیش از دوز تجویز شده در طی روز‌های متوالی، ایجاد شود.
  اگر مردد هستید که شما یا یکی از اطرافیانتان بیش از حد از استامینوفن استفاده کرده‌‌اید حتما در سریع‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید و منتظر ظهور علائم ونشانه‌های نارسایی حاد کبدی، نباشید.
.


    به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
تلگرام فیش بوک اینستاگرام لینکداین تویتر

    برچسب ها


    دیدگاه شماثبت دیدگاه


فروشگاه و تعمیرگاه کولر اتومبل خلیل
فروشگاه اینترنتی چارقد و روسری و پوشاک زنانه